O nás … trocha historie sboru

Historie současného Kytlického chrámového sboru se datuje do let 1996-1997. Tehdy byla ukončena celková rekonstrukce kostela sv. Antonína Paduánské. Ta se ovšem netýkala varhan – ty byly v dezolátním stavu už od šedesátých let dvacáteho století. Proto skupina nadšenců začala nacvičovat liturgické skladby s doprovodem kytary. Podle pamětníků vystoupili tehdy pod názvem „Kytlický pěvecký sbor“ poprvé na půlnoční mši o Vánocích 1996 a pak o Velikonocích 1997. Sbor tehdy vedl Rudolf Pavlíček (nar. 1960), později jeho úlohu převzal Vítek Filipec. Na klávesy sbor doprovázela dr. Marie Šťastná.

Poté, co se sbormistr Vítek Filipec oženil a odstěhoval, zůstal sbor bez vedení. Tehdy se role sbormistryně „dočasně“ ujala dr. Šťastná, která vede sbor od roku 2005 až dodnes.

V následujících letech se sbor postupně rozrůstal, noví zpěváci a zpěvačky přicházeli a odcházeli, až se nové vedoucí podařilo vybudovat stabilní sbor o více než 20 členech, s vlastní varhanicí, Mgr. Jitkou Rakovou, a stále se rozšiřujícím repertoárem.

V roce 2011 došlo k dalšímu zlomu – s pomocí dobrovolné sbírky, výtěžků z dobročinných akcí a bazarů a nakonec i z nadace ČEZu se podařilo dokončit rekonstrukci kytlických varhan. Ty nyní opět tvoří pravidelný doprovod mší i koncertů v kytlickém kostele.

Hlavním posláním sboru je doprovod liturgie v kytlickém kostele sv. Antonína Paduánského, a účinkování na akcích obce Kytlice, ale nebráníme se dalším aktivitám a stále častěji vystupujeme samostatně ve formě „koncertů“. Jako hosté jsme doprovázeli mši v Mimoni, Jablonném v Podještědí, Polevsku, Horní Polici, ale i jinde – naposledy např. v katolickém kostele v německé Žitavě.

Samostatné koncerty jsme měli v bližším i vzdálenějším okolí – např. v Želkovicích na Lovosicku, v České Skalici u České Lípy, v Rybništi, v dětském domově v Krompachu jsme opakovaně zpívali ve vánočním programu, v LDN v Novém Boru, opakovaně jsme se zúčastnili Noci kostelů (v Litoměřicích a České Kamenici), vystupovali jsme v Jedlce na setkání rodáků i na přehlídce pěveckých souborů v Jílovém u Děčína….

V posledních 5 letech byl sbor doplněn na současných asi 20 členů a několik nepravidelně účinkujících hostů, složení sboru je už stabilizováno, sbor získal novou varhanici a především značně rozšířil svůj repertoár. Do něj patří zejména na jedné straně duchovní skladby latinské i pravoslavné liturgie, na druhé straně řada černošských spirituálů. Ustálily se také nedělní odpolední zkoušky (před odjezdem chalupářů do jižních krajů). Nikdy ovšem není dost mužských hlasů, zejména tenorů  :-). Takže pokud by měl někdo zájem, je nejlepší kontaktovat sbormistryni Marii Šťastnou.

Reklamy

Napište komentář ...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s